Yeni Zelanda adasında 100’e yakın balina toplu şekilde karaya vurarak can verdi


Yeni Zelanda adasında 100 kadar kılavuz balina (karabalina) ve gagalı balina toplu şekilde sahile vurarak hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda”ya 800 km uzaklıktaki Chatham adalarında meydana gelen olaya neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Yetkililer haftasonu karaya vurdukları belirtilen balinalar için yürütülen kurtarma çabalarının da fayda vermediğini kaydetti.

Yeni Zelanda Çevre ve Doğal Haatı Koruma Departmanı kurtarma ekipleri olay yerine vardığında sadece 26 balinanın hala hayatta olduğunu ancak hiçbirinin kurtarılamadığını ve toplamda 97 balina ve 3 yunusun karaya vurarak hayatını kaybettiğini duyurdu.

Reuters’a konuşan Biodiversite Uzmanı Jemma Welche balinaların hava ve deniz koşulları nedeniyle beyaz köpek balıkları ile kara arasında sıkıştıklarını ve ötenazi yolunu tercih ettiklerini ileri sürüyor.

Tarihte çok sayıda örneği var

Toplu intihar görünümlü olayın Chatham Adaları’nda daha önce de yaşandığı ve bunların en meşhurunun 1918 yılında gerçekleşen toplu karaya vurma olduğu aktarılıyor. O yıl tek seferde toplam bin balinanın topluca intihar ettiği biliniyor. 2020’nin Eylül ayında Avustralya sahillerinde de birkaç yüz balina benzer şekilde sahile vurmuş ve onlara yardım edenlerin çabalarına rağmen kurtarılamamıştı.

Toplu karaya vurma olayı uzun süredir biyoloji uzmanlarını ve bilim dünyasını meşgul eden bir fenomen. Nedenini hiç kimse tam olarak bilmiyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu: Sputnik V aşısının Almanya'da üretim ihtimalini dışlamıyoruz

Maske takmayanlara 'Kovid-19 testim pozitif çıktı, hastaneye nasıl giderim?' diye sordu