Uber ‘cinsel taciz’ davasında kesilen 59 milyon dolarlık cezayı temyize taşıdı


Akıllı cihaz uygulaması ile taksi hizmeti sunan Uber, Aralık 2019″da yayımladığı güvenlik raporundaki bilgiler doğrultusunda Kaliforniya Kamu İşleri Komisyonu’nun talep ettiği kişisel bilgileri paylaşmayı reddetmesi üzerine kestiği 59 milyon dolarlık ceza karara karşı temyiz başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Uber’in hem sürücülerin hem de müşterilerin güvenliğini ciddiye aldığını göstermesi açısından yayımlamayı kabul ettiği Aralık 2019 tarihli raporda şirket aracılığıyla 2017 ve 2018 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen 2 milyar 300 milyon taksi hizmetinin 6 bininde cinsel taciz ihbar edildiği bilgisi yer aldı.

Kaliforniya Kamu İşleri Komisyonu Aralık ayında verdiği talimatla şirketten cinsel taciz kurbanlarının tam isimleri ve iletişim bilgilerini paylaşması talep etti. Şirketin bu talebi reddetmesi üzerine komisyon geçen şirkete 59 milyon dolar para cezası kesti.

Uber: Bu bilgilerin paylaşımı kişisel hakların ihlali olur

Bu karara daha önce defalarca hukuki yollara başvurmadan çözüm önerdiklerini belirten Uber bu bilgilerin paylaşılmasının kişisel hakların ihlali olduğu gerekçesiyle paylaşmak istemediklerini açıkladı.

Şirketin yasal işlerinden sorumlu bir yetkili basına verdiği demeçte daha önce hiç bir kurumun şirketten cinsel taciz kurbanlarının kişisel bilgilerini istemediğini, komisyonun da bu bilgileri neden istediğine dair açıklama yapmadığı kaydedildi.

Yetkili, iyi niyetli de olsa kurbanlarla temasa geçmenin yeniden travma yaratmasından endişe duyduklarına dikkat çekti.

Uber’e sivil toplum kuruluşlarından destek

Cinsel tacize karşı kampanya yürüten gruplar da Uber’e destek çıktı.

Kısa adı RAINN olan Tecavüz, Taciz ve Ensest Ulusal Ağı adlı sivil toplum kuruluşu “şirketlerin şeffaflık ve kurbanların korunması konusundaki taahhütleri nedeniyle cezalandırılmaları yerine övülmeleri gerektiğini” belirterek komisyonun bu kararını temyize götüeceklerini açıkladı

Uber’in yayımladığı güvenlik raporu benzeri bir rapor hazırlamayı taahhüt eden rakibi Lyft henüz bu raporu yayımlamadı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Veteran

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Rusya'da 'İngiliz varyantlı' koronavirüs tespit edilen kişi iyileşti

Rosneft Yakutistan’da yeni büyük gaz sahası keşfetti