in

Trump’tan valilere koronavirüs tepkisi: Medikal ihtiyaçları abartıyorlarABD Başkanı Donald Trump, bir kez daha federal hükûmetin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı yaptığı hamleleri eleştiren Demokrat valileri hedef aldı ve eyaletlerinin medikal ekipman ihtiyaçlarını abarttıklarını söyledi.

ABD genelinde sağlık yetkilileri ve yerel yönetimler yeni tip koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle ihtiyaçları olan medikal ekipmanlara ulaşamadıklarını ifade ederken, ABD Başkanı Donald Trump bu uyarılara kulak asmayarak, “İhtiyaçları olmayan birçok ekipmanı talep ettiklerini düşünüyorum” dedi.

Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Fox News‘tan Sean Hannity‘nin programına telefonla bağlanan Trump, medikal maske ve respirator üretimini arttıracak Savunma Üretimi Yasası‘nı yürürlüğe sokmadığını çünkü özel sektörün ‘şu ana kadar çok iyi bir iş çıkardığını’ dile getirdi.

Trump, eyalet yönetimlerinin daha çok sorumluluk almasıyla ilgili söylemini yineleyerek, “Unutmayın, biz saldırının ikinci hattıyız. Saldırının ilk hattı hastaneler ve yerel yönetimler olmalı” dedi.

ABD Başkanı ilk olarak Washington Valisi Jay Inslee’yi ismiyle andı ve ona, “Daha çok şey yapmak gerekirken sürekli şikayet eden başarısız bir başkan adayı” dedi. Trump, daha sonra Michigan Valisi Gretchen Whitmer’ı ‘sorumluluk almamakla’ suçladı.

“Bence bazı bölgelerde söylenen rakamlar ihtiyaçlarından daha fazla” diyen Trump, “40 bin veya 30 bin solunum cihazına ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum. Bazen büyük hastanelerde bile sadece iki tane solunum cihazı olur” diye konuştu.

ABD’de dün Koronavirüs vaka sayısı 82 bin 404’e çıkarak Çin’i ve İtalya’yı geçti. Trump, daha önce New York Valisi Andrew Cuomo ile medikal ekipman talebi nedeniyle sert tartışmalara girmişti.

Kaynak Link Sputnik Türkiye

Report

Siz ne düşünüyorsunuz?

Written by admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hakan: Keşke Cumhurbaşkanı Erdoğan daha çok ‘ulusa sesleniş’ konuşması yapsa

Yeni araştırma doğruladı: Antarktika üzerindeki ozon tabakası kalınlaşıyor