Tayland’da yasak ve cezalara rağmen hükümet ile kraliyet ailesi karşıtı protestolar sürüyor


Uzak Doğu ülkesi Tayland’da aylardır süren hükümet karşıtı protestolar sonrası olağanüstü hal kararı alınmasına rağmen başkent Bangkok’ta bugünkü sokak eylemlerine binlerce kişi katıldı.

Başbakan Prayut Çan-oça liderliğindeki hükümet, temmuz ayından bu yana yoğun bir şekilde devam eden sokak gösterileri sebebiyle perşembe günü 5 kişiden fazla katılımlı etkinlikleri yasaklamıştı.

Yasağa aldırmayan on binlerce kişi cumartesi akşamı eylemlerine devam ederken Başbakan Prayut’un istifası, anayasal ve monarşi reformu isteklerini yineledi.

Güvenlik güçleri kalabalığa tazyikli suyla müdahale ederken, çıkan olaylar sonrasıbazı göstericiler gözaltına alındı. Bangkok’ta olaylar sebebiyle metro ve otobüs gibi bazı toplu taşıma seferleri iptal edilirken, gösteriler akşam yerel saatle 21.00 sularında son buldu.

Başbakan Prayut son birkaç aydır yoğun katılımlı gerçekleşen protestoların devam etmesi halinde ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıklamıştı.

Gösteriler aralık ayında başladı, 50 bin kişi başbakanın istifasını istedi

Tayland’da tartışmalı 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisi’nin kapatılarak meclisten ihraç edilmesi üzerine sonrası 2019 Aralık ayı ortalarında hükümet karşıtı protestolar başlamış ancak Covid-19 salgının patlak vermesiyle halk sokak eylemlerine belli bir süre ara vermişti. Protestolar temmuz ayında daha geniş katılımlı olarak devam etti.

Halk asker kökenli Başbakan Prayut Çan-oça’nın istifasını isterken cunta yanlısı hükümetin de düşürülmesini talep ediyor. Bangkok’ta muhalif göstericiler 19 Eylül tarihinde yaklaşık 50 bin kişilik katılımla 2014’ten bu yana ülkedeki en kalabalık protestoyu gerçekleştirmişti.

Tayland’da kraliyet ailesine hakaret edenler 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor ancak aylardır süren gösterilerde halk, Kral Maha Vajiralongkorn ve kraliyet ailesine karşı büyük tepki gösterdi.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

İmamoğlu'ndan 'Nasıl başladı? / Nasıl bitti?' paylaşımı: 85 TL olan aylık öğrenci kartı 50 TL yaptık

Salgının başından bu yana en yüksek küresel günlük vaka kaydedildi: Son 24 saatte 413 bin 124 yeni koronavirüs vakası