Rusya’da, Ay uçuşları için ‘Angara’ teklifiRusya Bilimler Akademisi Uzay Konseyi, Ay uçuşlarında, süper ağır fırlatma aracı olan ‘Yenisey’ yerine daha hafif olan Angara sınıfından roketlerin kullanılmasını teklif etti.

Uzay Konseyi’nin kararında, Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) baş tasarımcılarına, “2021’in ilk yarısında, ‘Rusya’nın Uzay Faaliyeti’ devlet programı için, 2030 yılına kadar Angara-5V uzay roketinin kullanımına dayalı çok fırlatmalı uçuş şemalarından yararlanarak Ay yüzeyine insanlı keşif seferinin düzenlenmesini öngören ayrı bir ‘Ay’ programını geliştirmeleri ve onaylatmaları” tavsiye edildi.

Uzay Konseyi, Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin’in raporunu dinledikten sonra, Rusya Bilimler Akademisi ve Roscosmos yönetimine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvurarak devlet uzay programında, süper ağır uzay fırlatma aracının geliştirilmesi tarihini daha geç tarihe erteleme yönünde değişikliğe gidilmesi teklifinde bulunmayı tavsiye etti.

Daha önce Ay uçuşlarında ‘Yenisey’ tipi süper ağır roketlerin kullanılması planlanıyordu. Bu roket için Vostoçnıy uzay üssünde ayrı bir fırlatma sisteminin oluşturulması planlanıyor.

Rusya’nın en yeni fırlatma aracı olan ‘Yenisey’ roketini geliştirme çalışmaları geçen yılın ilkbaharında başlamıştı.

Roscosmos Başkanı Rogozin, 18 Mart’taki tweetinde gelecek roketin tasarımını yayınlamıştı.Kaynak Link Sputnik Türkiye

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Contributor

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Almanya’da Angela Merkel’in yerine kim geçecek? Üç aday hakkında ne biliyoruz?

Bir şirket daha yaptırımlar nedeniyle Kuzey Akım 2 projesinden çekildi