Rus jetlerinden Baltık ve Karadeniz’de NATO uçaklarına önlemeRusya Savunma Bakanlığı, Baltık Denizi ve Karadeniz’de ülke sınırlarına yaklaşan NATO ülkelerine ait keşif uçaklarının Su-27 jetleriyle önleme yapıldığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, “15 Eylül günü, Rusya hava sahası kontrol araçları Baltık Denizi’nin uluslararası suları üzerinde, Rusya sınırına yaklaşmakta olan hava hedefini tespit etti” diye açıkladı.

Hedefin tanımlanması ve Rusya sınırını ihlal etmesinin önlenmesi için Batı Askeri Bölgesi’ne ait Su-27 jetinin havalandığı belirtilen açıklamada, “Rus savaş uçağı mürettebatı, hava hedefine güvenli bir mesafeye yaklaşarak ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait P-8A Poseidon devriye uçağı olarak belirledi ve Baltık Denizi üzerinde ona refakat etti” ifadesine yer verildi.

İkinci bir açıklamada da Karadeniz’de Rusya sınırlarına yaklaşırken tespit edilen iki hava hedefinin önlenmesi için de Güney Askeri Bölge’ye ait Su-27’nin kalktığı kaydedilirken hedeflerin ABD Hava Kuvvetleri ve İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135 stratejik keşif uçakları olduğu aktarıldı.

Yabancı uçaklar rotayı değiştirdikten sonra Rus jetlerinin üssüne döndüğü aktarılırken Su-27’lerin tüm uçuşları boyunca uluslararası hava sahası kullanım kurallarına uyduğu ve yabancı uçakların Rusya sınırını ihlal etmesine izin verilmediği kaydedildi.Kaynak Link Sputnik Türkiye

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sırrı Sakık'a 5 yıl 10 ay hapis cezası

Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex: Görev süresi 12 Ekim’e kadar uzatıldı