Netanyahu'ya iki Arap krallığıyla tarihi anlaşmaları imzalaması için Dışişleri Bakanlığı'ndan vekaletABD’nin arabuluculuğunda İsrail’in ilkin Birleşik Arap Emirlikleri, ardından Bahreyn ile vardığı ilişkileri normalleştirmeye yönelik anlaşmaların imza töreni bu akşam Beyaz Saray’da düzenleniyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, anlaşmaları imzalayabilmek için Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi’den vekalet almak zorunda kaldı.

The Times of Israel sitesine göre, başsavcı, iki Körfez Arap krallığıyla tarihi anlaşmaları imzalamaya kısa süre kala, Netanyahu’ya imza için Dışişler Bakanı’ndan vekalet alması gerektiğini iletti.

Haberde, hükümetin ve parlamentonun BAE ve Bahreyn ile resmi ilişki kurulmasını sağlayacak anlaşmaları henüz onaylamadığı için Netanyahu’nun Dışişleri Bakanı’ndan vekalet almak zorunda kaldığı aktarıldı.

İsrail’in Kanal 7 televizyonu, Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi’nin, anlaşmanın son halini gördükten sonra Netanyahu’ya vekalet vermeyi onayladığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin ‘ilişkilerini tamamen normalleştirmek’ için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Trump’ın cuma günü Bahreyn’le ilgili yaptığı açıklamayla bu krallığın da İsrail ile ‘tam diplomatik ilişki kurma’ anlaşmasına vardığı anlaşılmıştı.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasındaki anlaşmaların imza töreninin bugün Beyaz Saray’da yapılması bekleniyor.Kaynak Link Sputnik Türkiye

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Moria mülteci kampındaki yangınla bağlantılı 5 kişi gözaltına alındı

Koronavirüsü yenen doktor: Milyonlarca dikenin üzerinde yatıyormuş gibiydim