Londra’da Covid-19 vaka ve ölümleri artınca ‘büyük tehlike’ durumu ilan edildi


İngiltere”nin başkenti Londra’da Belediye Bakanı Sadik Khan koronavirüs salgınının kontrolden çıktığını belirterek acil zamanlarda başvurulan “büyük tehlike” durumu ilan ettiğini açıkladı.

Covid-19 salgınının bu hızla yayılması durumunda Londra’daki hastanelerde yatak kapasitesinin birkaç hafta içerisinde dolacağını ifade eden Khan, acil önlem alınması gerektiğini söyledi.

Khan yaptığı açıklamada, “Londra’daki durum çok kritik. Covid-19’un yayılış hızı kontrolden çıktı. Her 30 Londralıdan biri koronavirüse yakalanmış durumda. Acil eylem planına geçmezsek Ulusal Sağlık Servisi çökecek ve daha fazla insan hayatını kaybedecek.” ifadelerini kullandı.

Sadık Khan Londralıların fedakarlık yapmaya devam ettiklerini belirterek gerekmedikçe evden çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Londra’da son bir haftada hastanede tedavi gören Covid-19 vakaları yüzde 27 oranında artış gösterdi. Şehirde son 3 günde koronavirüse yakalanan 477 hastaysa yaşamını yitirdi.

‘Büyük tehlike’ durumu en son 2017’de ilan edilmişti

Londra’da en son 2017 yılında 72 kişinin hayatını kaybettiği “Grenfell binası yangını” ve 7 kişinin öldürülüp 48 kişinin yaralandığı “Tower Bridge saldırıları” döneminde “büyük tehlike” durumu ilan edilmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz hafta Sussex ve Surrey belediyeleri de benzer önlemlere başvurmuştu.

Avrupa’da Covid-19’dan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere’de bugüne kadar 3 milyona yakın kişi koronavirüse yakalanırken, salgın kaynaklı can kayıpları da 80 bine yaklaştı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Pazartesi günü sona erecek sokağa çıkma yasağı başladı

Araç kullanırken pompalı tüfekle kendini vurdu