Kanada Başbakanı Trudeau: Bu yıl erken seçim olabilir


Kanada Başbakanı Justin Trudeau ilk defa bu yıl içerisinde bir erken seçim olabileceğini söyledi. Trudeau kendisi ısrarla istemediğini belirtse de azınlıktaki hükümetinin bu yönde bir oylama hazırlığı içerisinde olabileceğinin sinyallerini verdi.

Trudeau”nun başında bulunduğu Liberal Parti, Avam Kamarası’nda azınlık durumunda ve kararlarını alırken muhalefet partilerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Muhaliflerin kendilerine karşı birleşmesi halinde hükümetin her an düşmesi de söz konusu.

Bir radyo programına katılan Trudeau geçmişte konuyla ilgili soruları önceliğinin koronavirüsle mücadele olduğunu belirterek cevapsız bırakıyordu.

Trudeau bu defa da “hükümet olarak önceliğimiz halkımıza pandemiyi atlatabilmeleri için destek olmak ve muhalefetteki partilerin de bu konuda destek olmasını umuyorum. Şu ortamda seçim kimsenin çıkarına değil, halk bizden bir araya gelip onlara yardım etmemizi istiyor,” ifadelerini kullandı fakat azınlık hükümeti olduklarını hatırlatarak bu yıl bir seçim olmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Son kamuoyu yoklamaları, Liberallerin, rakipleri muhafazakarlar karşısında açık arana önde olduğunu fakat yine de mecliste çoğunluğu elde etmeye yetecek oy oranına sahip olmadığını gösteriyor.

Liberal parti içerisinde kaynaklar da seçimlerin olağan takvimi olan 2023 yerine 2021’de olması ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtmişti.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Twitter, Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

Pompeo, Biden'ın dışişleri bakanı adayı Blinken ile görüştü