İtalya: İşletmeler Covid-19 kısıtlamalarını ‘kapat-aç’ yöntemiyle aşınca yasa kapsamı genişletildi


İtalya’da Covid-19 vakalarının tüm Avrupa’da görüldüğü gibi hızlı artış göstermesi üzerine hükümet bir takım kısıtlamalar yürürlüğe koydu. Dükkanlarını kapatmak istemeyen bazı işletmeler ise kısıtlamalara karşı ‘kapat-aç’ yöntemi ile yasal boşluktan faydalanıp daha uzun süre hizmet vermenin yolunu buldu.

İtalyan hükümeti, günlük yeni vaka sayılarının pandeminin ilk döneminin üzerine çıkmasının ardından 13 Ekim’de yeni tedbirler getirdi. Bakanlar Kurulu, restoran, bar ve kafe gibi işletmelerin gece 12’de kapatılmasını kararlaştırıldı.

Ancak İtalyan basınına yansıyan haberlere göre 24 saat açık kalma ruhsatı olan işletmeler, bu kısıtlamayı yasaların dışına çıkmadan, dükkanlarını gece saat 12’de kapadıktan bir süre sonra geri açmak yöntemiyle aşma yolunu seçti.

Dükkanını 15 dakika sonra yeninden açan işletmeci: ‘Yasa açılış saatini kısıtlamıyor’

Catanzaro kentinde, dükkanını belirtilen saatte kapattıktan 15 dakika sonra yeniden açtığını söyleyen bir bar işletmecisi, La Repubblica gazetesine verdiği mülakatta dükkanını denetime gelen polis ekiplerinin kendisini haklı bulduğunu söyledi.

24 saatlik ruhsatı olduğunu belirten Aldo Manoiero isimli işletmeci, “Yasada açılış saatini kısıtlayan bir madde yok” diyor.

Corriere di Bologna gazetesine konuşan bir işletmeci dükkanını gece 12’de kapattıktan sonra tekrar saat 01’de açtığını söylüyor. Avukat ve muhasebecisine danıştığını belirten işletmeci uygulamanın tamamen yasalar dahlinde olduğunu belirtiyor.

Bölgesel yönetim yasa kapsamını ‘genişletti’

Yasadaki açığın işletmeler tarafından suiistimal edilme haberlerinin ardından ilk adımı Emilia-Romagna bölgesel yönetimi attı.

Yönetim, işletmelerin masa servisini sabah 06 ile gece 12 arasında yapabileceğini belirten ve ayakta tüketimi saat 06 ile akşam 21 saatleri arasında sınırlayan yen düzenlemeyi yürürlüğe koydu.

Hükümet, geceleri ve hafta sonları sokağa çıkma yasağını gündeme aldı

Giuseppe Conte hükümetinin pazar akşamı yeni kısıtlamaları açıklaması bekleniyor. Hükümet, akşam saat 22’den itibaren ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere, restoran ve mekanların kapanma saatini daha da öne çekmeye yönelik önlemler üzerinde duruyor.

İtalyan Sağlık Bakanlığı’nın cumartesi günü açıkladığı verilere göre son 24 saatte 10 bin 925 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Uygulanan 165 bin 837 koronavirüs testi ile bu alanda da rekor kırılırken toplam aktif Covid-19 hastası sayısı 116 bin 935’e yükseldi.

İtalya’da psikolojik baraj olarak kabul edilen 10 bin vaka sayısı ilk kez cuma günü aşılmıştı.

İtalyan hükümeti, ekim ayının ilk haftasında pandemi nedeniyle yürürlükte olan ve 15 Ekim’de sona ermesi öngörülen Olağanüstü Hal Durumu’nu 31 Ocak 2021’e kadar uzatma kararı aldı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kuzey Kıbrıs'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu

Azerbaycan: Ermenistan’a ait 2 adet S-300 füze fırlatma rampası imha edildi