İsrail, mart sonuna kadar 16 yaş üstü tüm vatandaşlarını Kovid-19'a karşı aşılamayı planlıyor


İsrail Başbakanı Netanyahu, mart ayı sonuna kadar 16 yaş üstü İsraillilerin tamamına Kovid-19 aşısı yapılacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sıkılaştırılan karantinanın başlamasıyla salgınla mücadelede atılacak adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısında yeni partinin pazar günü İsrail’e geleceğini duyuran Netanyahu, “Pfizer ile yapılan anlaşma, 16 yaşın üzerindeki tüm İsrail vatandaşlarının Hayata Dönüş adlı bir kampanyada mart sonuna kadar aşılanmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Kovid-19’a karşı toplu aşılama uygulamasında planlananın da ilerisinde olduklarını ancak İngiltere’de Kovid-19’un daha hızlı yayıldığı belirtilen türünün İsrail’de de günlük vaka sayılarında sert yükselişe neden olduğunu dile getirdi.

Aşılama sayesinde 9.3 milyonluk İsrail’in Kovid-19’dan çıkan ilk ülke olacağını ileri süren Netanyahu, halktan gece yarısı başlayan 2 haftalık sıkılaştırılmış karantina kurallarına uymalarını istedi.

İsrail’de 20 Aralık’ta toplu aşılanmaya başlanmış, bugüne kadar 1 milyon 593 bin kişiye Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının ilk dozu yapılmıştı.

Moderna’nın geliştirdiği 100 binden fazla Kovid-19 aşısının ilk partisi dün İsrail’e ulaşmıştı.

Sıkılaştırılmış karantina başladı

Öte yandan, İsrail yönetiminin Kovid-19 salgınında günlük vakaların 8 binin üzerine çıkması üzerine aldığı sıkılaştırılmış karantina gece yarısı başladı.

İki haftalık karantina kapsamında okullarda eğitime ara verilecek ve zaruri ihtiyaçların karşılandığı işletmeler dışındaki dükkanlar kapalı olacak.

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede 3 bin 549 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı 470 bini geçti.Kaynak Link Sputnik Türkiye

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Libya’nın Terhune kasabasında en az 338 kişi kayıp

Duma Başkanı Volodin: ABD kendi iç sorunlarıyla ilgilenmeli ve diğer ülkelerin işlerine karışmayı bırakmalı