İran, Süleymani’nin öldürülmesi ile ilişkili Trump dahil 36 kişi hakkında soruşturma başlattı


İran, Kasım Süleymani’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmesi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump dahil 36 kişi hakkında soruşturma başlattı. Tahran ayrıca söz konusu kişilerin INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranması için gerekli girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Tahran Başsavcısı Ali el-Kasimehr “Yargı Erki tarafından, Kasım Süleymani’ye yönelik terörün sevk ve idaresinde rolü olduğu belirlenen, ABD ve diğer devletlerin siyasetçi ve askerlerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında soruşturma başlatıldı” dedi. Listenin başında Trump’ın olduğunu dile getiren el-Kasimehr, “Trump’ın görev süresi sona erse bile hakkındaki soruşturma devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan INTERPOL’den ise İran’ın bu talebine henüz bir yanıt gelmedi. Ancak “politik bir nitelikte herhangi bir müdahale veya faaliyet üstlenmesi” ilkesine aykırı olduğu için bu talebin INTERPOL tarafından kabul edilmesi olası görünmüyor.

Trump tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya olmasa da bu karar, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından daha da gerilen İran-ABD ilişkilerini bir üst seviyeye taşıyor.

ABD, 3 Ocak 2020’de Devrim Muhafızları bünyesindeki Kudüs Gücü eski komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i, Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürmüştü.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

BM Genel Sekreter Yardımcısı Seth; Küreselleşmeyle ülkeler arası eşitsizlik büyüdü

Küçükçekmece'de 12 öğrencinin sınavdan erken çıkarıldığı iddiasına inceleme