Irak mahkemesi Şii komutanın ölümünden sorumlu tuttuğu Trump hakkında yakalama kararı çıkardı


Irak”ta bir mahkeme Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptığı saldırı sonucu Şii milis gücü Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in öldürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra ABD Başkanı Donald Trump hakkında yakalama kararı çıkardı.

Ebu Mehdi Mühendis ile birlikte İranlı General Kasım Süleymani, ABD’nin 3 Ocak 2020’de düzenlediği hava saldırısı sonrası Bağdat Havalimanı yakınlarında öldürülmüştü.

Trump olay sonrası saldırı emrini kendisinin verdiğini açıklamış ve “bir taşla iki kuş vurdukları” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Rusafa Soruşturma Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, “Ebu Mehdi Mühendis ve onun arkadaşlarının suikastini takip eden hakim, Irak’ın 406’ıncı ceza kanunu hükmünce ABD Başkanı Trump hakkında yakalama kararı çıkardı” ifadelerini kullanıldı.

Mahkeme heyeti ön soruşturmanın tamamlandığını ancak ölümcül saldırıya karışan diğer faillerin bulunması için çalışmaların ise sürdüğünü aktardı.

İran, Trump dahil toplamda 36 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı

İran, söz konusu saldırıyla bağlantılı olduğunu iddia ettiği Trump dahil 36 kişinin tutuklanması için geçtiğimiz haziran ayında bir emir çıkarmış ve Interpol’e ABD Başkanı’nın “kırmızı bültenle aranması gerektiğini” iletmişti. Ancak bu istek Interpol’den kabul görmedi.

Birleşmiş Milletler Yargısız veya Keyfi İnfaz Özel Raportörü Agnes Callamard ise Irak’ta işlenen ikiz cinayetleri “keyfi” ve “yasadışı” olarak nitelendirmişti.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Zyuganov: Protestocu Amerikalıları anlayabiliyorum

Japon firma, maske takarken de işe yarayan yüz tanıma teknolojisi geliştirdi