in

“Ne savaş ne de yaptırımlar çatışmaların çözümünde doğru yol”
Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Vang Yi, Danimarkalı mevkidaşı Jeppe Kofod ile telefon görüşmesinde, Çin’in Rusya-Ukrayna Savaşı’na yönelik tutumuna ilişkin değerlendirmede bulundu.


Kofod, görüşmede ülkesinin Çin’in çatışmanın uzayarak insani bir felakete dönüşmesinin önlenmesi için nüfuzunu kullanmasını umduğunu, ateşkes ilan edilmesi ve barış görüşmelerinin teşvik edilmesi için Çin ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi.


Vang, Danimarkalı mevkidaşına yanıtında, Çin’in krizin başlangıcından bu yana barış görüşmelerini teşvik etmek ve gerilimi düşürmek için kendi usulünce gayret gösterdiğini belirterek, “Ne savaşın ne de yaptırımların çatışmaların çözümü için doğru yol olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı.


“Avrupa’nın Ukrayna sorunuyla ilgili endişelerini anlıyoruz”


Çin’in Avrupa ülkelerinin Ukrayna sorunuyla ilgili endişelerini anladığını ifade eden Vang, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Çatışmanın uzamasının ve yayılmasının önlenmesi için ülkeler arasında sinerji yaratılması en acil ödev. İlgili kesimler soruna her iki tarafın karşılıklı meşru kaygılarını giderecek temelde çözüm bulunması için siyasi irade ve kararlılık göstermeli. Uluslararası toplum da Rusya ile Ukrayna arasında doğrudan müzakereler için elverişli ortamı sağlamalı, siyasi çözüm için gereken alanı açmalı.”


Danimarkalı Bakan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, görüşmede ayrıca, “Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair ciddi kaygılarını yinelediğini” ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ise Sincan ve insan hakları konusundaki değerlendirmelere yer verilmedi.Kaynak Linki – TRT Haber

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

6.7k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Öldürülen gazeteci Ebu Akile’nin cenazesine on binlerce kişi katıldı

Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü