in

Erdoğan ile Selman’ın baş başa görüşmesi sona erdiSuudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.


Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Erdoğan, Selman’ı kapıda karşıladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed bin Selman’ı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Muhammed bin Selman’ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı selamladı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.


Baş başa görüşme 2 saat sürdü


İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Muhammed bin Selman, merdivenlerde Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


İkili ardından baş başa görüşmeye geçti, görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]


Erdoğan nisan ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti


Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28-29 Nisan’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.


Erdoğan ayrıca 10 Mayıs’ta Prens Muhammed Bin Selman’la yaptığı telefon görüşmesinde de ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştı.


Prens Muhammed Bin Selman’ın Ankara’ya yapacağı ziyareti, 17 Haziran’da kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah biz de Külliye’de kendilerini kabul edeceğiz. Orada gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerimizi yapacağız ve bundan sonraki sürece yönelik Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini inşallah çok daha ileri derecede, çok daha yüksek seviyede nerelere taşıyabiliriz, bunları değerlendirme fırsatını bulacağız” ifadelerini kullanmıştı.Kaynak Linki – TRT Haber

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

3.3k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

TUS yerleştirme sonuçlarına göre 10 bin 876 aday yerleşti

TUS yerleştirme sonuçlarına göre 10 bin 876 aday yerleşti

Erzurum’da tır ile pikap çarpıştı: 2 ölü