in

ABD’de tüketici fiyatları son 13 yılın en yüksek enflasyonunu yaşadı

ABD’de tüketici fiyatları son 13 yılın en yüksek enflasyonunu yaşadı
ABD’de tüketici fiyatları son 13 yılın en yüksek enflasyonunu yaşadıABD’de, yakından izlenen bir enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Haziran ayındaki yüzde 0,9’luk yüksek artıştan çok daha yavaş şekilde bir aylık hızda yükseldi.


Tüm kalemler için tüketici fiyat endeksi, ay için yüzde 0.4 arttı. Yıllık bazda, fiyatlar yüzde 5,3 ve Ocak 1991’den bu yana en yüksek olan tahmine kıyasla yüzde 5,4 arttı.


2008’den beri en yüksek yıllık enflasyon


Temmuz ayında TÜFE’deki 12 aylık artış, ABD ekonomisinin yeniden açılmasının geniş ürün yelpazesine olan talebi artırmasıyla birlikte, Haziran ayındaki yüzde 5,4’lük artışla, Ağustos 2008’den bu yana en yüksek yıllık enflasyon oranına ulaştı.


Son zamanlarda COVID-19 aşılarıyla daha güvenli hale getirilen seyahat, eğlence ve konaklama harcamaları, dışarıda yemek yeme ve diğer tüketici faaliyetlerinde yaşanan keskin artış, büyük ölçüde ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu olarak fiyat artışına neden oldu.


Gıda alanında TÜFE, Temmuz ayında yüzde 0,7 ve son 12 ayda yüzde 3,4 arttı.
Enerji fiyatları da Temmuz ayında yüzde 1,6 arttı.


Bununla birlikte, gıda ve enerji fiyatları olmadan aylık enflasyon hızı Haziran ayına göre keskin bir şekilde düştü.


FED geçici olduğunu öne sürüyor


Federal Rezerv yetkilileri mevcut enflasyonu “geçici” olarak nitelendirdi ve bunun önümüzdeki aylarda büyük ölçüde azalmasını bekledikleri tedarik zinciri ve talep sorunlarına bağladı.


Crossmark Global Investments’ın baş yatırım sorumlusu Bob Doll, “Yiyecek ve enerji daha değişkendir, ancak sorun buradadır. İnşallah tedarik sıkıntısı sorunumuzu çözmeye başlarız. Ancak ortalık yatıştığında, enflasyon son on yılda olduğu yerde sıfırdan yüzde 2’ye geri dönmeyecek” dedi.

Kaynak Linki – TRT Haber

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

What do you think?

5.5k Puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings