in

Meteoroloji’den kuvvetli yağış, fırtına, toz taşınımı uyarısı

Meteoroloji’den kuvvetli yağış, fırtına, toz taşınımı uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden itibaren Hatay’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.


Bu nedenle sel baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.


Fırtınanın hızının 75 kilometreye çıkması bekleniyor


Batı Karadeniz’in doğusunda (Bartın-Sinop arası) rüzgarın, yarın sabah saatlerinden itibaren batı ve kuzeybatı yönlerden saatte 50-75 kilometre hızla fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.


Fırtınanın aynı gün öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.


Suriye ve Irak’tan toz yağacak


Bu hafta sonu Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi, Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli, Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.


Ayrıca yapılan son değerlendirmelere göre, bugün akşam saatlerinden sonra ve yarın Güneydoğu Anadolu’nun doğusu (Diyarbakır’ın doğusu, Batman, Mardin, Siirt) ile Doğu Anadolu’nun doğu kesimlerinde (Bitlis, Şırnak, Hakkari, Van, Muş, Ağrı, Iğdır, Erzurum’un doğusu, Kars, Ardahan) Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının olacağı tahmin ediliyor.


Toz taşınımının yarın öğle saatlerinden sonra etkisini artıracağı, pazar günü sabah saatlerinden sonra ise etkisini kaybedeceği değerlendiriliyor.


Toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamlar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.Kaynak Linki – TRT Haber

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

1.5k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Serie A’da fikstür belli oldu

Çeşitli suçlardan aranan 244 şüpheli yakalandı