in

Başkenti sağanak vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi kayıp

Başkenti sağanak vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi kayıp
Rehabilitasyon merkezinde servis şoförü olarak çalışan 27 yaşındaki İlkay Yiğit’in sel sularına kapıldığı öğrenildi.


Kayıp ihbarı üzerine 21 kişilik AFAD ekibi ile 23 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi bölgeye sevk edildi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin de destek verdiği arama çalışmaları sonucu Yiğit’in cansız bedeni, dere kenarında, sel sularıyla sürüklenen ağaç dallarının arasında bulundu.


Çataklı son durumu paylaştı


İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlediği basın toplantısında, Ankara ve çevresinde etkili olan sağanağa ilişkin son durumu paylaştı.


Sağanak nedeniyle Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak ve Gölbaşı ilçelerinden yoğun ihbarlar aldıklarını aktaran Çataklı, özellikle Çankaya ilçesinde saat 14.30’dan sonra metrekareye 28 kilogram yağış düştüğünü ifade etti.


Çataklı, “İl genelinde 1939’u 112 üzerinden itfaiyeye, 278’i AFAD il müdürlüğüne olmak üzere toplam 2 bin 217 ihbar yapıldı. Bunlar çoğunlukla su baskını, ağaç devrilmesi, çatı uçması, araç zarar görmesi gibi… İnsanların mahsur kalmalarına yönelik ihbarlar da oldu.” diye konuştu.


“Yağışlı hava gece ve yarın da etkili olacak”


Bakanlık Sözcüsü Çataklı, meteorolojik uyarılara göre, yağışlı havanın gece yarısından sonra yine etkili olmasının beklendiğini vurguladı.


Çataklı, gece ve yarın sabah saatlerinde Marmara Bölgesi geneli, sabah saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Konya’nın kuzeyi, Batı Karadeniz ve Kütahya çevreleri ile Afyonkarahisar’ın kuzeyinde kuvvetli sağanağın etkili olmasının beklendiğini belirtti. Çataklı, öğle saatlerinden sonra da Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Çorum, Amasya, Tokat, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu Erzurum, Kars, Ardahan, Niğde ve Kayseri çevreleri ile Adana’nın kuzey ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yaşanabileceğini söyledi.


“Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması yönünde meteorolojinin yarın da dahil olmak üzere bir uyarısı var” diyen Çataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da gelişmeleri yakinen takip ettiğini vurguladı.


“Yağışlar 40 yerleşim yerinde etkili oldu”


Çataklı, şu ana kadar Ankara ve çevresinde 40 yerleşim yerinde yağışların etkili olduğunu, Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Birimine (SAKOM) ulaşan bir yaralı bilgisinin ise bulunmadığını aktardı.


SAKOM’a yaralıların ambulanslarla taşınması durumunda bilgi girildiğini belirten Çataklı, “Kendi imkanlarıyla veya ambulans dışında farklı şekillerde hastanelere müracaat etmiş hafif yaralı 3 kişi var ama hayati tehlikeleri bulunmuyor.” açıklamasında bulundu.


Kırıkkale’de tüm vatandaşlara sesli uyarı mesajı gönderildi


Çataklı, Trabzon’da 2 Haziran’da yapılan “Sel Taşkın Tehlikesi Erken Uyarı Tatbikatı”nda bütün operatörler üzerinden uyarı gönderme mesajı uygulamasının denendiğini anımsatarak, şöyle konuştu:


“Bu uyarı sistemini yağışların Ankara’dan sonra devam edeceği istikamet olan Kırıkkale’de denedik. Bütün operatörler üzerinden vatandaşlarımıza sesli bir uyarı mesajı sistemi üzerinden gönderdik. İl genelinde etkili yağış beklendiğini, vatandaşlarımızın tedbirli tedbirli olması gerektiği yönünde de uyarılarımızı ilettik.”


“Vatandaşlarımızın meteorolojik uyarıları yakinen takip etmesinde fayda var”


Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, “AFAD hem Başkanlıkta hem de illerimizde teyakkuz halinde süreci takip ediyor. Vatandaşlarımızın da dikkatli olmalarında fayda var. İnşallah kazasız, belasız bu süreci atlatırız ama özellikle vatandaşlarımızın tedbirli olması, meteorolojik uyarıları yakinen takip etmesinde fayda var.” uyarısında bulundu.


1 kayıp ihbarı daha alındı


Çataklı, “Ankara-Altındağ-Tatlar’da bir vatandaşımız için daha kayıp ihbarı yapıldı. Kendisinden haber alınamayan vatandaşımızın aracı, selde sürüklenmiş olarak dere yatağında bulundu. Arama kurtarma çalışmalarına AFAD koordinasyonunda devam ediliyor dedi.

Kaynak Linki – TRT Haber

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

7.7k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Türkiye kamu borç stoku bakımından birçok ülkeden pozitif ayrışmayı sürdürüyor

Türkiye kamu borç stoku bakımından birçok ülkeden pozitif ayrışmayı sürdürüyor

Libya Başbakanı: Ülkedeki siyasi kriz ancak seçimlerle çözülebilir