in

Kayseri’deki barajlarda su seviyesi son yağışlarla yükseldi

Kayseri’deki barajlarda su seviyesi son yağışlarla yükseldi


Bahar yağmurlarının mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmesi, tarımsal sulama ve elektrik üretiminde önemli yere sahip barajlara “can suyu” oldu. Bu yılın mart ayında dip seviyeyi gören Bayramhacılı ve Yamula barajlarında yağışlarla birlikte su seviyesi yükseldi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 12. Bölge Müdür Yardımcısı Serkan Kaman, AA muhabirine, DSİ’nin “Durgun suda güç vardır” anlayışıyla barajlar inşa etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Kaman, barajların taşkınları önleme görevinin dışında depoladığı suyla elektrik enerjisi üretme, sulama, içme ve kullanma suyu temini için de kullanıldığına işaret etti.

DSİ 12. Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanında 21 baraj ve 45 gölet bulunduğunu belirten Kaman, “Barajlarımızda 15 Haziran 2022 tarihi itibarıyla, son gelen yağışlarla beraber geçen yıl bu zamana göre ortalama doluluk yüzde 12 daha fazla olup yüzde 36’dır. Sulama sezonumuzun başlangıcı 15 Nisan. Bu doluluk oranıyla sorunsuz bir sulama sezonu geçirilecektir.” dedi.

Kaman, mart ayında dip seviyeyi gören Yamula ve Bayramhacılı barajlarındaki duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yamula Barajı, Kızılırmak üzerinde olup, toplam kurulu güç 100 megavattır. Yıllık ortalama üretimi ise 423 gigavattır. Maksimum depolama hacmi 3,446 hektometreküptür. 15 Haziran itibarıyla doluluk oranı yüzde 28’dir. 6 bin 974 hektar alanı sulamaktadır. Bayramhacılı Barajı ise yine Kızılırmak üzerinde olup, kurulu güç 45 megavat, yıllık ortalama üretimi 166,04 gigavat, maksimum depolama hacmi de 215 hektometreküptür. 15 Haziran itibarıyla doluluk oranı yüzde 69’dur.”


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.Kaynak Linki – Anadolu Ajansı

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

5.9k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Rusya, Ukrayna’nın verdiği kayıpları açıkladı

Şehit öğretmenin adı artık okulunda: Yeniden dünyaya gelmiş gibi oldu