in

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi uygulaması başlıyor

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi uygulaması başlıyor


Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin 15 Haziran’dan itibaren gerçekleştirileceğini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında, “Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.” ifadesi yer aldı.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’lerin, ülke genelindeki duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edileceği belirtilen açıklamada, senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemelerinin Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirileceği kaydedildi.

İhraç edilecek senetlerin üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır. Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.”

GES’ler getirileri güçlü olan KİT’lerin gelirlerine endeksli olacak

Vatandaşların
yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir
araç olarak öne çıkan GES’lerin getirileri, gelir performansı güçlü
olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan KİT’lerin gelirlerine endeksli
olacak.

Yeni uygulamada, 3 ayda bir ödenecek
kuponlar için uygulanacak asgari getiri garantisi sayesinde,
vatandaşların gelir paylarındaki değişimlerden olumsuz etkilenmesi
önlenecek.

Bununla birlikte, GES’lere konu
KİT’lerden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde
geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sunulacak.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.Kaynak Linki – Anadolu Ajansı

Önemli Bilgilendirme: Bu içeriği, kaynağı benzersiz şekilde sunmuştur.
Tüm yasal hakları ve sorumlulukları kendisinde saklı tutar.

Ne düşünüyorsun?

7.7k Puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

İtalya'da özel helikopter kayboldu

İtalya'da özel helikopter kayboldu

Otomotiv ihracatında lider İstanbul – Son Dakika Haberleri