Gamaleya Merkezi Başkanı Gintsburg, ikinci aşılamanın neden önemli olduğunu açıkladı


Dünyada tescil edilen ilk Kovid-19 aşısı olan Sputnik V’yi geliştiren Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, ikinci aşılamanın önemini anlattı.

Rus Birinci Kanal’a demeç veren Gintsburg, “Aşının ikinci dozu uygulandığında, vücudun bağışıklık sistemi tüm ‘imkan ve kabiliyetlerini’ antikor üretimine ve ‘hafıza hücreleri’ oluşturmaya yönlendiriyor” dedi.

Gintsburg, “Bu, özellikle gerekli koronavirüs proteinine, yani korona proteinine karşı çok kararlı, uzun vadeli bir bağışıklık oluşturmayı mümkün kılıyor, böylece bağışıklık tepkisini, aşılanan kişilerin bağışıklık savunmasını dört, beş, altı veya daha fazla kez arttırıyor” ifadelerini kullandı.

Rus uzman, toplumda ‘iyi bir seviyede’ aşılama yapılmadıkça koronavirüs pandemisinde yeni dalgalar beklenebileceğini ekledi.

Sputnik V aşısı, N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamış ve böylece Rusya, koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olmuştu.

Rusya Sağlık Bakanlığı, Sputnik V aşısının gerekli tüm testlerden geçtiğini ve virüse karşı bağışıklık geliştirdiğini belirtmişti. Bakanlık, aşının ilk partisinin 15 Ağustos Cumartesi günü üretildiğini duyurmuştuKaynak Link Sputnik Türkiye

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

‘İlişkileri normalleştiren’ İsrail ve BAE arasında ilk kriz F-35 savaş uçakları

ABD’li bilim insanları koronavirüsü etkisiz hale getiren protein buldu