Eşcinsellere ‘sapkın’ diyen AP milletvekiline ultimatom: Ya özür ya ihraç


Avrupa Parlamentosunun (AP) Litvanyalı bir üyesinin, eşcinseller için sarf ettiği sözler yüzünden, bağlı olduğu Renew Europe grubundan ihraç edilmesi gündemde.

Aynı zamanda Litvanya İşçi Partisi”nin Genel Başkanı olan Viktor Uspaskich, Facebook’ta paylaştığı bir videoda, eşcinseller için “sapık ve sapkın” ifadelerini kullanmıştı. Uspaskich, “Bazılarının kaderi… erkek kıyafetleri içinde kendilerini kadın gibi hissetmeleri onların suçu değil. Bir çoğu çıkıp kendini reklam yapmıyor. Cinsel organlarının üstüne etek giyip sokaklarda sapık olduklarını bağıranlaraysa müsamaha edilmemeli” demişti.

Görüntülerin paylaşılmasının ardından Renew Europe grubunun lideri Dacian Cioloş, “homofobik ve nefret söylemi” olarak nitelediği sözlerinden dolayı Uspaskich’e bir kınama mesajı yolladı ve ultimatom verdi.

Mesaja ulaşan Politico’nun haberine göre Cioloş, Litvanyalı siyasetçiye “Paylaştığınız videodaki sözleriniz, grubumuz ve grup lideri olarak benim için tamamen kabul edilemez. Sözlerinizi açıklamanız için size bir fırsat tanıyoruz. Fakat bu homofobik rezil yorumlarınızı hem geri almalı hem kamuoyudan ve Renew Europe grubundan özür dilemelisiniz” diye yazdı.

Özür dilemesi ve açıklama yapması için perşembe günü öğleye kadar süre tanınan Uspaskich’den yanıt gelmemesi veya yanıtının yetersiz bulunması halinde, AP üyesinin Renew Europe grubundan ihraç edilmesi için oylama yapılacak.

Politico’ya konuşan Cioloş, Litvanyalı milletvekilinin sözlerinin temsil ettiği grubun değerlerini yansıtmadığını, gerekli ihraç prosedürünün başlatıldığını söyledi.

Uspaskich ise kendisine yönelten soruları yanıtsız bıraktı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Contributor

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Savunma Sanayii Başkanı Demir: Hava savunmada 2025-2026'da S-400 seviyesine yaklaşırız

TELKODER: Telefon ve internete yılda 3.736 TL ödedik