Endonezya’da aynı noktada iki toprak kayması: En az 11 ölü


Endonezya”da, aynı bölgede aşırı yağışlardan kaynaklanan iki toprak kaymasında en az 11 kişi hayatını kaybetti, 18 kişi de yaralandı. Kaç kişinin kayıp olduğu ise henüz tespit edilemedi.

Java adasındaki Sumedang kentinde, cumartesi akşamı meydana gelen felaketin ardından arama kurtarma ekipleri bölgede çalışma başlattı. Bu esnada yaşanan ikinci toprak kaymasında görevliler ve çevre sakinleri çamur yığınlarının altında kaldı.

Ölenler arasında 6 yaşında bir çocuk ile Batı Java bölgesinin Acil Durum Ajansı’nın başkanının da olduğu öğrenildi.

Kayıpları belirlemeye çalıştıklarını aktaran yetkililer, ilk olayda çok sayıda kişinin yardıma koştuğundan ikinci toprak kaymasında kaç kişinin kaybolduğunun bilinmediğini söyledi.

New York Times gazetesi ölü sayısını 12 olarak verdi.

Halkın yarısı risk altında

Takım adalardan oluşan Endonezya’da aşırı yağışlar ve toprak kaymaları çok sık yaşanıyor. Geçen eylül ayında Borneo adasında 11 kişi benzer afette yaşamını yitirmiş, bir kaç ay öncesinde de Sulawesi adası toprak kaymalarına kayıp vermişti.

Ülkenin Afet ve Acil Durum Ajansı’na göre 125 milyon Endonezyalının yaklaşık yarısı toprak kaymaları açısından riskli bölgelerde ikamet ediyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Aleyna Çakır'ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun gözaltında

Bakan Selçuk'tan 'Yarın sabah okulların bahçesinde İstiklal Marşı okunsun' çağrısı