Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çoklu baro düzenlemesi kanun teklifini yarın veriyoruz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaklaşık 3 saat 15 dakika süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Covid-19) Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfıra en yakın veya sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız. Normalleşme takvimi çerçevesinde birkaç alan dışında tüm sektörlerde hizmet ve üretim süreçlerinin önünü açtık. Salgın döneminde esnaf ve sanatkardan çiftçiye, sanayiciden ihracatçıya kadar her kesimi verdiğimiz desteklerle ayakta tuttuk. Nakdi yardımlardan vergi ertelemeleri ve kredilere kadar devletimizin tüm imkanlarını milletimizin emrine vermiş buluyoruz. Böylece içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemin sıkıntılarını herkes için en aza indirmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

“Çoklu baro düzenlemesi kanun teklifini yarın veriyoruz”

“Çoklu baro düzenlemesi kanun teklifini yarın veriyoruz” diyen Erdoğan, Çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar” şeklinde konuştu.

‘Meydanın muhterislere terk edilmeyeceğini’ belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan barolarla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayıca az olmalarına rağmen sistemin zaaflarından istifadeyle köşeleri tutmuş menfaatperestliklerini ideolojik söylemlerin ardına gizleyen bir kesimin ülkenin önünü daha fazla tıkamasına göz yummayacağız. Meydanı, kendi küçük hesapları için toplumun menfaatini hiçe sayan muhterislere asla terk etmeyeceğiz. Bu tartışmaların son örneklerinden birini genel olarak meslek örgütleri özellikle de barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda yaşıyoruz. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları, temsilde adaletsizlik yanında mensupları üzerinde faşizan uygulamalara varan sorunlar üretebiliyor. Bu yanlışı düzeltebilmek için gereken hazırlıkları yapmak yürütme olarak bizim, hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis’in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. Bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz.

Konuşmasında ekonomiye de değinen Erdoğan, ‘Türkiye’nin koronavirüs salgını sonrası yeniden şekillenecek dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağı’nı belirterek açıklamasına şöyle devam etti:

“Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,5’luk büyüme performansı, ekonomimizin potansiyelinin ve gücünün en büyük ispatıdır. Haziran ayıyla ilgili öncü veriler, ekonominin çok güçlü bir toparlanma sürecinde olduğunu gösteriyor. İçerideki ve dışarıdaki ortak kanaat Türkiye’nin salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağı yönündedir”.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Cumhur İttifakı, Türk siyasi tarihine altın harflerle yazılacak bir güç birliği ve dayanışma modeli olmuştur” diye konuştu.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

'Çay bayat' dedi, servis yapan öğretmeni vurdu

İran’dan gaz akışının kesilmesi Rusya ve Trinidad’ın Türkiye’ye gaz ihracatını arttırdı