Covid-19 salgınına rağmen Hindistan’ın Ganj Nehri’nde en az 800 bin kişi yıkanacak


Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen, Hindistan”ın kutsal gününde Ganj Nehri’nde en az 800 bin kişinin yıkanması bekleniyor.

6 hafta sürecek etkinlikle ilgili Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan organizasyonun sorumlularından iddharth Chakrapani, “Sadece perşembe günü 800 ile 1 milyon arasında kişinin burada olmasını bekliyoruz. Pandemi biraz sıkıntı yaratıyor ancak biz bütün önlemlerimizi aldık.” dedi.

ABD’den sonra resmi olarak salgının en yaygın olduğu Hindistan’da şu ana kadar 150 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti.

Hindular için neden önemli ?

Hindistan’ın Ganj ve Yamuna Nehirlerinin kesiştiği noktada sayıları on milyonu bulan Hindular, kutsal Kumbh Mela gününde yıkanmak için bölgeye akın ediyor.

Her 3 yılda bir düzenlenen etkinlikte 48 günde 100 milyondan fazla kişi, Ganj ve Yamuna nehirlerinde yıkanarak günahlarından arınıyor.

Hindular, “İbrik Festivali” olarak da bilinen kutlamalar sırasında Ganj Nehri’nde yıkanmanın günahlardan arınmalarına ve ölüm ile yeniden doğuş döngüsünden kurtulmalarına yardımcı olacağına inanıyor.

Kumbh Mela, “dünyanın en büyük dini festivali” olarak kabul ediliyor. 2001’de 60 milyon kişi aynı gün Ganj Nehri’ne girmek için Allahabad kentinde bir araya gelerek dünya rekoru kırmıştı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Contributor

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Bir şirket daha yaptırımlar nedeniyle Kuzey Akım 2 projesinden çekildi

Twitter, Facebook ve Instagram'ın ardından: Snapchat, Trump'ın hesabını kapatacağını açıkladı