Çinli Sinovac’tan CoronaVac savunması: Covid-19 aşımız güvenli ve etkili


Çinli Sinovac Biotech, Brezilya”nın, CoronaVac’ın duyurulandan çok daha düşük etkinliğe sahip olduğunu açıklamasının ardından, Covid-19 aşısının güvenliğini savundu.

Sinovac Biotech Başkanı Yin Weidong, “Faz 3 klinik araştırma sonuçları, CoronaVac aşısının güvenliğinin ve etkinliğinin dünya çapında iyi olduğunu kanıtlamak için yeterlidir” dedi.

Brezilya’daki araştırmacılar, semptomatik enfeksiyonları önlemede sadece yüzde 50.4 ile, başlangıçta ilan edilenden çok daha düşük olan etkinliği gösteren geç aşama klinik verileri yayınladı.

Bunun üzerine Sinovac ile satın alma anlaşması olan Malezya ve Singapur, tedarikleri onaylayıp satın almadan önce Çinli firmadan etkinlik oranları hakkında daha fazla veri isteyeceklerini duyurdu.

Brezilya, geçen hafta ise CoronaVac aşısının “hafiften şiddetliye” vakalara karşı yüzde 78’e kadar etkinliği olduğunu bildirmişti.

Türkiye, Endonezya ve Singapur’un da aralarında bulunduğu ülkeler CoronaVac aşısı siparisi verdi.

Şu ana kadar 50 milyon doz CoronaVac sipariş eden Türkiye, aşı uygulamasına başladı.

CoronaVac alan ülkeler endişeli

Farklı ülkeler denemelerinde aynı partiden aşı kullandı, ancak devletlerin aynı test protokollerine sahip olmadığı biliniyor.

Sinovac’ın denemelerinden ve diğer Çin aşılarıyla ilgili çalışmalardan elde edilen veriler, bunların ABD ve Avrupa alternatifleriyle aynı kamu incelemesine tabi olmadıkları konusunda endişelere yol açtı.

Brezilya’dan gelen veriler, Endonezya’nın aşılama kampanyasını başlattığı sırada yayınlandı. Ülkenin devlet başkanı Joko Widodo, CoronaVac ile aşılanan ilk kişi oldu.

Malezya, yalnızca aşının yerel düzenleyicilerin güvenlik ve etkinlik standartlarını karşılaması durumunda aşıyı tedarik edeceğini duyurdu. Pharmaniaga Bhd, salı günü Sinovac ile 14 milyon doz CoronaVac satın almak ve ardından bunu yerel olarak üretmek için bir anlaşma imzaladı.

Sinovac’ın anlaşma yaptığı tek yüksek gelirli ülke Singapur, Sinovac yayınladığında resmi verileri inceleyerek, aşıyı onaylayıp onaylamayacağına karar vereceğini bildirdi.

İki milyon doz CoronaVac sipariş eden Tayland, önümüzdeki aydan itibaren aşıyı alma ve uygulama yolunda ilerlediğini, ancak güvenlik konusunda doğrudan Sinovac’tan bilgi isteyeceğini kaydetti.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Contributor

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Telegram'ın kurucusu Durov: Telegram'a kullanıcı akışı tarihteki ‘en büyük dijital göç’

Türkiye'de son 24 saatte 170 kişi hayatını kaybetti, 8 bin 962 kişinin testi pozitif çıktı