Çin’de üretilen koronavirüs aşısının ilk dozu Türkiye’de denendi


Çin’de Sinovac biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının (aşı adayı) Türkiye’deki denemelerine başlandı.

Üçüncü fazdaki deneme kapsamında aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki sağlık çalışanlarına gönüllülük esasına dayalı şekilde yapıldı.

Asianews’in haberine göre enjeksiyon sırasında Çinli Sinovac şirketi ekibi de hazır bulundu.

Sinovac, Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş’te de klinik deneme yapmak için onay almıştı.

Aynı tarihlerde bir başka Çinli firma olan China National Biotec Group (CNBG) da Sırbistan ve Pakistan’da 3. aşama denemeleri için izin almıştı.

Türk medyasına göre Çin’den getirtilen aşı 25 merkezde denenecek ve 10 gün içinde yaklaşık bin 300 sağlık çalışanı aşılanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada, bazı aşı çalışmalarının klinik aşamasına Türkiye’nin de dahil olacağını bildirmişti.

Sinovac CEO’su Yin Weidong, Reuters’a yaptığı açıklamada, Sinovac’ın Endonezya ve Brezilya’da test edilen aşı adayı CoronaVac’ın üçüncü faz denemeleri için Türkiye ve Bangladeş’ten de onay aldığını söylemişti.

Aday aşıların güvenli ve etkili olduğunu anlamak için denemeler hala sürüyor. Ancak Çin, Sinovac ve CNBG şirketlerinin ellerindeki aşıların tıp çalışanları gibi yüksek risk grubunda olan kişilere yönelik kullanımı kapsamında acil kullanım yetkisi verdi.

Sinovac Küresel Strateji Direktörü Helen Yang, CoronaVac’ın acil durum programı kapsamında on binlerce kişiye uygulandığını aktardı.

Bu arada aşı uygulanan kişilerden iki hafta sonra alınacak sonuçlar, Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rusya Başbakanı Mişustin Belaruslu mevkidaşı Golovçenko ile enerji ve ulaştırmayı görüştü

HDP Grup Başkanvekili Oluç: Bütün muhalefetle görüşeceğiz, İYİ Parti kabul etmezse canları sağ olsun