Bulgaristan’da yolsuzluk protestoları 100. gününe girdi


Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestocular sokakları bırakmıyor. Cuma günü gerçekleşen ve 100. gününe giren gösterilere ülkenin çeşitli yerlerinde toplamda binlerce kişi katıldı.

Hükümetin yolsuzluklarını protesto eden vatandaşlar hukukun üstünlüğü çağrısı ile yürüdü. Protestocular ortaya çıkan skandallar sonrası merkez sağ partinin lideri Başbakan Boyko Borissov ve Başsavcı Ivan Geshev’in istifasını istiyor. İkilinin ülkenin kontrolünü oligarşik mafyaya teslim ettiği ileri sürülüyor.

Muhalifler 2009’dan bu yana üç dönemdir ülkeyi yöneten Borissov’un yönetme biçiminden de rahatsız.

Borissov reform sözü vermişti

9 Temmuz’da başlamış olan protestolar sonrası Borissov anayasal reform teklifi vermişti ama bu adımlar muhaliflerce bir sonraki seçime kadar oyalama ve zaman kazanma taktiği olarak görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda gösteriler oldukça barışçıl şekilde geçmiş ancak yer yer polisle çatışmalar da yaşanmış ve gözaltına alınanlar olmuştu.

AB’nin en yolsuzu

Hükümetlerin demokratik durumlarını gözlemleyen Uluslararası Şeffaflık Organizasyonu’na (Transparency International) göre Bulgaristan 27 Avrupa Birliği ülkesi içerisindeki en çok yolsuzluğun gerçekleştiği ülke. Aynı zamanda Bulgar ekonomisi Avrupa’nın en fakiri pozisyonunda. Bu durum da yine yolsuzlukla açıklanıyor.



Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İran, kendisine yönelik tüm silah ambargolarının kalktığını duyurdu: Bugünden itibaren silah alışverişi yapabilecek

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği: Fransa'daki olayın tetikleyicisi ve gerçek katil yaşıyor