Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti savaş suçlusu Krajisnik için tören yaptı: Adı sokağa verilmeli


Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesi, koronavirüsten ölen eski savaş suçlusu Momcilo Krajisnik için resmi anma töreni düzenledi.

Banja Luka’daki törene katılan Sırp Cumhuriyeti lideri ve Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Milorad Dodik, Krajisnik’ten övgü dolu sözlerle bahsetti.

Krajisnik’in Sırp entitenin kurulması için ‘tarihi rol’ üstlendiğini söyleyen Dodik, “Onun adı bir sokağa verilmeli” dedi.

Bosna’daki savaşta (1992-1995) işlediği suçlar nedeniyle 20 yıl hapse mahkum edilen ve 2013’ten bu yana serbest olan eski RS Halk Meclisi Başkanı Krajisnik, yeni tip koronavirüs nedeniyle 15 Eylül’de öldü.

75 yaşındaki Krajisnik, ağustos ayı sonunda Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılmış, durumunun kötüleşmesi üzerine solunum cihazına bağlanmıştı.

Momcilo Krajisnik kimdir?

Saraybosna’da 1945’te doğan Krajisnik, genel başkanlığını savaş ve soykırım suçlusu Radovan Karadzic’in yaptığı Sırp Demokrat Partisinin (SDS) kurucularından ve yöneticilerinden biriydi.

Bosna Hersek içindeki Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinin ilk başkanı olan Krajisnik, işlediği savaş suçları nedeniyle 2000’de Bosna Hersek’te gözaltına alınarak yargılanmak üzere Lahey’e nakledilmişti.

Krajisnik, 2006’da Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) cinayet, siyasi, etnik ve dini sebeplerle insanları sürgüne göndermek, sınır dışı etmek ve insanlığa karşı suç işlemek gibi savaş suçlarından 27 yıl hapse mahkum edilmişti.

Cezası, 2009’da açıklanan temyiz kararında 20 yıla düşürülen Krajisnik, 2009’da nakledildiği İngiltere’de cezasının üçte ikisini çekmesinin ardından 2013’te serbest kalmıştı.

1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nda 100 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

RTÜK'ten Selçuk Tepeli'nin sözlerine ceza

AK Partili Dağ: Kılıçdaroğlu’nun yoldaşları, Atatürk’ün askerlerini sindirmiş vaziyette