Bosna Hersek: Kampları kül olan göçmenler çadırlarda zor şartlar altında yaşıyor


Bosna Hersek’in kuzeybatısında geçici olarak kurulan çadırlarda soğuk kış koşullarında zor şartlar altında yaşayan göçmenler arasında deri ve solunum yolu rahatsızlıkları giderek artıyor.

23 Aralık’ta bir mülteci kampında çıkan yangın sonrası bin civarında göçmen açıkta kalmıştı. Yetkililer önce göçmenlerin başka bir yere transfer edileceğini açıkladı fakat sonrasında aynı yere askeri çadırlar kurmaya karar verdi.

Elektrik ve temiz su altyapısı olmayan Lipa kampındaki göçmenler ısınmak için ateş yakmak zorunda kalıyor. Bazı göçmenler uzun bir süredir duş alamadıklarını belirtirken bazıları da dondurucu soğuğa rağmen dışarda yıkandıklarını belirtti.

Hafta başında doktorlar tıbbi çadırlar kurarak sağlık taramasında bulunarak ihtiyacı olanlara ilaç ve tıbbi tavsiye verdi. Danimarka Mülteci Konseyi’nden bir ilk yardım ekibi uyuz ve bit gibi vakaları tespit etmeye çalışıyor.

Bosna’yı geçiş yolu olarak kullanan göçmenler burada Avrupa Birliği üyesi Hırvatistan’a geçmek istiyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

WhatsApp: Facebook’la yazışmaları paylaşmaya zorladığımız bilgisi doğru değil

Rusya’da yılbaşından bu yana koronavirüs kaynaklı en yüksek can kaybı