Beyrut’ta son bir haftada sebebi bilinmeyen üçüncü yangın


Lübnan’nın Beyrut kentinde, geçen ayki patlamanın sarsıntısı henüz geçmemişken, son bir haftada üç yangın daha meydana geldi.

En son salı günü, limana yakın bir mevkide bulunan ve kentin ikonik yapılarından biri sayılan binada yangın çıktı. Felakette ölen ya da yaralanan olmadığını açıklayan yetkililer, itfaiye ekiplerinin yangını söndürdüğünü ve olayla ilgili soruşturma başlatılacağını aktardı. Yangının çıkış nedeni henüz tespit edilemedi.

Yapım aşamasındayken alevlerin sardığı bina, 2016’da yaşamını yitiren Irak asıllı ünlü İngiliz mimar Zaha Hadid’in eserlerinden biri.

Geçen hafta yine liman bölgesinde bilinmeyen sebeplerle iki ayrı yangın meydana geldi, halkta paniğe yol açan olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

Ülkeyi sarsan Beyrut Limanı’ndaki patlama

Beyrutlular, 4 Ağustos’ta yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği dev patlamanın yaralarını sarmaya çalışıyor. 6 binden fazla kişinin de yaralandığı o gün, limanda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı bir depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Patlamaya, 6 yıldır depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığı söylenirken, sorumluların kim olduğu ise bilinmiyor.

Tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşayan Lübnan’daki felaket, hükümeti de istifaya sürükledi. Olaydan 6 gün sonra dağılan hükümeti yeniden kurma görevi ülkenin Berlin Büyükelçisi Mustafa Edib‘e verilmişti.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Moria kampındaki yangınla ilgili 5 gözaltı

Roscosmos Başkanı Rogozin, Venüs’ü ‘Rus gezegeni’ olarak tanımladı