Belçika Kralı Philippe sömürge döneminde Kongo’da yapılanlar nedeniyle özür diledi


Belçika Kralı Philippe, ülke tarihinde ilk kez, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) Belçika sömürge döneminde ait “şiddet vakaları” ve bunun sebep olduğu “yaralar için en derin pişmanlıklarını” sundu.

KDC’nin Belçika’dan bağımsızlığını ilan etmesinin 60. yıl dönümü vesilesiyle, Devlet Başkanı Felix Tshisekedi’ye gönderdiği bir mektupta Kral Philippe, “Geçmişte açtığımız yaralar için en derin pişmanlıklarımı ifade etmek istiyorum, o dönemin acıları bugün toplumlarımızda hala mevcut olan ayrımcılıklar ile yeniden canlanıyor”.

Philippe büyük dedesi Kral II. Leopold’un o dönemde yaptıklarına atıfta bulunarak, “Bağımsız Kongo devleti döneminde, hala kolektif hafızamıza dayanan şiddet ve zulüm eylemleri yaşandı. Takip eden sömürge dönemi de büyük acılara ve aşağılanmalara neden oldu” ifadelerini kullandı.

Kral Philippe mektubunda özür dilemese de Belçika Kraliyet ailesinden ülkenin Kongo’daki sömürgeci geçmişine ilişkin açıklama yapan ilk kral oldu.

Kongo, Belçika’dan bağımsızlığını 1960’ta kazanarak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu.

Kral II. Leopold milyonlarca Kongolunun ölümünden sorumlu tutuluyor

Belçika’da 1865 ile 1909 yılları arasında Kral olan 2. Leopold’un, ülkenin eski sömürgesi Kongo’da milyonlarca kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülüyor. O dönemde Kongo, Leopold’un özel mülkiyetiydi. (Kongo nüfusunun 30 milyondan 9 milyona düştüğü tahmin ediliyor.)

Kral II. Leopold yeterince iyi çalışmayan kölelerin ellerinin kesilmesi emrini vermişti. Bunun yanı sıra birçok Kongo vatandaşı sergilenmek üzere Belçika’ya getirilmişti ancak birçok kişi iklim şartlarına dayanamayarak hayatını kaybetmişti.

Belçika’nın varlıklı bir Avrupa Birliği ülkesine dönüşmesi, sömürge döneminde yaşanan üzücü olayların sonucu olarak görülüyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Maske kumaşında ilave gümrük vergisi sıfırlandı

Çoklu baro teklifi Meclis'te