Bakü: Karabağ'ın Ağdam bölgesi Ermenistan tarafından bombalandıAzerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Karabağ’daki temas hattında Ağdam bölgesini bombaladığını duyurdu.

10 ve 17 Ekim’deki ateşkes ilanlarına rağmen, Azerbaycan Savunma Bakanlığı “Agdam bölgesi toprakları Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından bombardımana tutuluyor” açıklamasını yaptı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında on yıllardır devam eden Dağlık Karabağ krizi, şiddetlenen çatışmalarla 27 Eylül’de bir kez daha alevlenmişti.

İki tarafın da kayıplar verdiği ve sivillerin de hayatını kaybettiği çatışmalar üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Rusya Dışişleri Bakanı arabuluculuğunda istişarelerde bulunmak üzere önceki cuma Moskova’ya davet etti.

10 saatten fazla süren müzakerelerin ardından insani ateşkes anlaşmasının imzalanmasıyla çatışmaların 10 Ekim 00.00 itibarıyla son bulması gerekiyordu.

Ancak ateşkesin devreye girmesinin hemen ardından taraflar birbirlerini ateşkesi ihlalle suçladı.

Son olarak dün akşam Azerbaycan ve Ermenistan, insani amaçlı ateşkes için anlaşmaya varıldığını açıkladı, ateşkes yerel saatle 00.00’da (TSİ 17 Ekim 23.00) yürürlüğe girdi.

Buna rağmen iki taraf ta karşı tarafı ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın, fiilen ise Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.Kaynak Link Sputnik Türkiye

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u 'başbakan yaptı'

Koronavirüsten kaynaklanan koku ve tat kaybının grip ve nezleye göre farkı nedir?