Araştırma: Fastfood restoranlarda kağıt tabak kullanımı yıkamaya göre çevreye daha az zarar veriyor


Bir Hayat Döngüsü Değerlendirme (The Life Cycle Assessment, LCA) araştırmasına göre, ayak üstü yemek restoranlarında kullan-at servisler, klasik tabak çanaklara göre daha çevre dostu.

Avrupa Komisyonu adına bağımsız araştırmalar yapan danışma firması Ramboll”ün yaptığı çalışmaya göre, fast food dükkanlarında geri dönüştürülmüş kağıt tabak ve bardak kullanımı, yıkanabilir geleneksel ve plastik olanlara oranla çevreye daha az etki yapıyor.

Hızlı servis yapan restoranlarda yapılan çalışmada, tekrar kullanılabilen tabak-çanakların temizlenmesi sırasında, geri dönüştürülmüş kullan-at kağıtlara göre yüzde 177 daha çok karbondioksit (CO2) salınımına neden olduğunu ortaya koydu.

Avrupa Kağıt Paket Birliği (EPPA) adına yapılan araştırmaya göre, geleneksel tabak çanakların yıkanması sırasında yüzde 267 daha fazla su harcanıyor ve havaya yüzde 132 oranında daha fazla partikül karışıyor. Aynı şekilde, fosil yakıt tüketimi yüzde 238 daha fazla olurken, toprağa yüzde 72 daha fazla asidik madde karışmasına neden oluyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Contributor

Yazar admin

Years Of MembershipContent AuthorYears Of MembershipContent Author

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Endonezya'da ilk Kovid-19 aşısı Devlet Başkanı Widodo'ya yapıldı

'Tokyo Olimpiyatları'nın bir kez daha ertelenmesi imkansız'