Amazon, Trump destekçilerinin kullandığı sosyal medya platformu ‘Parler’i çevrimdışı bırakacak


Amerika Birleşik Devletleri”nde Kongre binasını basan Başkan Donald Trump yanlılarının kullandığı sosyal medya uygulaması Parler’in çevrimdışı kalması bekleniyor.

AWS şirketi ile Parler’e barındırma hizmeti sağlayan Amazon, uygulamayla ilgili bu hizmetlerini bugün askıya alacağını açıkladı. Amazon Web Services, Parler’ın web sitesinde paylaşılan şiddet içeriklerindeki artış nedeniyle hizmet şartlarını ihlal ettiğini söyledi.

Kongre baskın planının yapıldığı sosyal medya platformu olduğu düşünülen Parler uygulaması, hem Apple’in uygulama mağazası App Store hem de Google Play Store’dan kaldırılmıştı.

Parler uygulaması, cumartesi günü App Store’da en çok indirilen aplikasyondu.

BuzzFeed News’te yer alan bilgiye göre, Amazon tarafından Parler’a gönderilen e-postada, “Parler, hizmet şartlarımıza uyamadığından ve kamu güvenliği açısından gerçek bir risk teşkil ettiğinden, Parler’ın hesabını 10 ocak Pazar 23:59 itibariyle askıya almayı planlıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Parler’in kurucu: Bize zarar vermek için teknoloji devleri koordineli hareket etti

Parler’in kurucusu John Matz, Amazon’un kararına ilişkin, “Sosyal ağımız bir hafta boyunca erişim sorunu olabilir. Hızlı bir şekilde yeni bir tedarikçi bulmak için her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Matz açıklamasının devamında, “Amazon, Google ve Apple şirketleri, Başkan Trump’ın bütün teknoloji şirketleri tarafından dışlanmasının ardından, bize zarar vermek için koordineli bir şekilde hareket ettiler” iddiasında bulundu.

Parler, ‘ifade özgürlüğü’ adına içerikleri denetlemiyor

Twitter’ın Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya alma kararının ardından, çok sayıda Trump destekçisi Parler platformuna geçti.

“Aşırı sağcıların Twitter’i” olarak nitelen bu uygulama Ağustos 2018’de hizmete girdi. Parler, dezenformasyon ve nefret söylemine karşı müdahalede bulunmadığı için öncelikli olarak aşırı sağcı gruplar tarafından kullanılıyordu.

Ancak son zamanlarda Cumhuriyetçi parlamenterler de dahil olmak üzere daha geleneksel muhafazakar kesim de bu uygulamaya yöneldi.

Parler, Fransızcada “konuşmak” anlamına geliyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Erdoğan'dan Gazeteciler Günü mesajı: Basın özgürlüğü kavramının istismar edilmesine de asla müsaade etmeyeceğiz

Kremlin: Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında yarın Moskova’da üçlü görüşme yapılacak