ABD Başkanı Trump: Bilimin gerçekten bildiğini sanmıyorum


ABD Başkanı Donald Trump Kaliforniya ziyaretinde bu eyalette süren orman yangınları hakkında yerel yetkililer ile görüşerek bilgi aldı ve federal hükümetin gerekli desteği vermeyi sürdüreceğini belirtti.

Yerel yetkililerin orman yangınlarının büyüme sebebi olarak, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarını göstermesinin ardından Trump, “Havalar daha da soğuyacaktır, göreceksiniz.” yorumunda bulundu.

Trump, Kaliforniya Doğal Kaynaklar Ajansı Sekreteri Wade Crowfoot’un, “Ancak bilim adamları havaların daha da ısınacağını söylüyor.” demesi üzerine ise “Ben bilimin bunu gerçekten bildiğini sanmıyorum.” yanıtını verdi.

Kaliforniya Valisi Newsom, eyaletteki ormanların yüzde 56’sının mülkiyetinin federal yönetime ait olduğunu ve bu nedenle de orman yönetimini geliştirmenin federal yetkililerin görevi olduğunu anımsattı.

Trump ise “Yangınlar büyük bir sorun, ama bu sorun çözülecektir. Bu ciddi yangınlarda yaşamını yitirenleri tanrı kutsasın. Kaliforniya halkına büyük destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

ABD’nin batı yakasındaki Kaliforniya , Oregon ve Washington eyaletlerinde son bir ayda en az 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan orman yangınları etkisini sürdürüyor.Kaynak Link Euronews Türkçe

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

New York Times: ABD Adalet Bakanlığı, Bolton'ın kitabına soruşturma açtı

Almanya Yunan adalarından sığınmacıları kabul etme kararı aldı