AB Liderler Zirvesi öncesi AB ve ABD ilişkilerini yeniden canlandırmada Türkiye vurgusu


Avrupa Birliği”nin Joe Biden’ın başkanlığı devralmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerini canlandırma planında Türkiye de yer aldı.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir iç dökümanda Transatlantik ilişkilerin yenilenmesinin yollarından birinin de Doğu Akdeniz’de istikrarı sağlamak olduğu belirtildi.

10-11 Aralık’da yapılacak liderler zirvesi öncesi ülke temsilcilerine gönderilmek üzere hazırlanan raporda “Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenin sağlanması hem AB hem de ABD’nin çıkarınadır. Bu nedenle halihazırdaki sorunlar da dahil olmak üzere Türkiye ile ilişkilerimizde koordineli bir yaklaşım sergilenmeli,” ifadeleri yer aldı.

Bu sözler Türkiye’ye muhtemel yaptırımların da tartışılacağı zirvede bir karar alınmadan önce Biden’ın görevi devralınmasının bekleneceği yorumlarına neden oldu.

Yunanistan’da yayın yapan Ekathimerini’nin haberine göre isimsiz bir kaynak dökümanın Türkiye ile ilgili kararları erteleme gibi bir niyeti işaret etmediğini fakat ABD’den sinyal beklemek yerine kendi inisiyatifini almaya hazır olduğunu gösterdiğini belirtti.

ABD’deki yeni yönetim ve kongrenin ilişkileri yeniden canlandırmak için bir fırsat olduğu vurgulanan belgede, 2021’in ilk yarısında organize edilecek bir ABD-AB zirvesinin öncelikler konusunda güçlü bir sinyal olacağı vurgulandı.Kaynak Link Euronews Türkçe

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Kadir Şeker'in avukatından 'kiralık katil' iddialarına yanıt

Muğla'da 15 ayrı suçtan aranan firari JASAT'a yakalandı