in

AB: Covid-19 ile mücadele için üye ülkelerin 10 misli daha fazla tıbbi malzemeye ihtiyacı var


Avrupa Birliği (AB) bünyesinde yapılan bir araştırma, üye ülkelerin Covid-19 salgınıyla mücadele için ellerinde bulunan tıbbi cihaz, araç ve gereçten 10 misli daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu ortaya koydu.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve basına sızan bir belgeye göre, salgınla mücadele için gerekli koruyucu maske, eldiven gibi malzemelerin dışında solunum cihazları oldukça yetersiz durumda.

Bu iç yazışmada, üye ülke vatandaşları için durumun endişe verici olduğu uyarısı yapılarak, “AB Komisyonu, mevcut kapasitedeki tıbbı araç ve gereçlerin, talebin sadece yüzde 10’unu karşılamaya yeter olduğu tahmininde bulunur.” denildi.

İtalya ve İspanya’da 5 bin sağlık çalışanı virüse yakalandı

AB ülkelerinde salgınla mücadele için tıbbı araç, gereç ve malzeme eksikliği en fazla sağlık sektöründe çalışanları mağdur etme riski taşıyor.

AB’de salgından en fazla etkilenen İtalya ve İspanya’da şu ana kadar virüse yakalan sağlık personeli sayısının 5 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Bu rakamlar, İtalya’da sağlık işçilerinin yüzde 9’unun, İspanya’da ise yüzde 13’ünün virüse yakalandığını ortaya koyuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, salgının son merkez üssünün Avrupa ülkeleri olduğu uyarasında bulunmuştu.Kaynak Link Euronews Türkçe

Rapor Et

Siz ne düşünüyorsunuz?

Written by admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Fauci: Amerikalılar, koronavirüsün mevsimsel olma ihtimaline karşı hazırlıklı olmalı

ABD’de bir Türk vatandaşı daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti