100 milyon yıl öncesine ait dünyanın en eski 'dev' spermi bulunduMyanmar’da 100 milyon yıl öncesine ait küçük kabuklu bir hayvanın kalıntısının içinde ‘dev’ bir hayvan spermi bulundu. Sperm, dünyanın en eski hayvan spermi olarak kayıtlara geçti.

Bir grup paleontolog, Myanmar’da 100 milyon yıl öncesinden kalma hayvan spermi buldular. Küçük kabuklu bir hayvanın kalıntısının içinde donmuş şekilde bulunan spermin şu ana kadar bulunmuş en eski sperm olduğu belirtildi.

Royal Society’s Proceedings dergisinde yayımlanan makaleye göre sperm, 500 milyon yıldır var olan ve bugün bile birçok okyanusta bulunan kabuklu hayvan türünden ostrakodun içinde keşfedildi.

Spermin dişil bir numunenin içinde bulunduğunu belirten uzmanlar, bunun, numunenin aslında ağaç reçinesinin içinde hapsolmadan kısa bir süre önce döllendiğini gösterdiğini söyledi.

Ancak bu keşfi özel yapan şeyin sadece spermin yaşı değil, aynı zamanda hacmi da. Erkek vücudundan 4.6 kat daha büyük olduğu belirtilen spermin ‘dev sperm’ olarak tanımlandı.

‘Yani bunu üretmek için çok fazla enerji gerekiyor’

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden araştırmanın yazarlarından Renate Matzke-Karasz, “Bu, 1.70 boyundaki bir insana karşılık 7.30 metreye denk geliyor. Yani bunu üretmek için çok fazla enerji gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, spermin içinde ostrakodun da yeni bir tür olduğu belirtilirken, bilim insanları ona ‘Myanmarcypris hui’ adı verdi.

Fosilleşmiş ostrakod kabuklarının bulunması yaygın olsa da ‘yumuşak doku’ların bulunması nadir bir olayın olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu ostrakodlar da muhtemelen (145 milyon yıl önce başlayıp, 66 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen) Kretase Dönemi’nde bugünkü Myanmar’ın kıyı sularında yaşayıp burada bir ağaç reçinesinin damlasında hapsoldu.

İnsanlar dahil çoğu türün erkekleri genellikle milyonlarca sperm hücresini üretiyor. Ancak ostrakodlar için nicelikten daha çok nitelik önemlidir.

‘Dev sperm savurganlık değil bir avantaj’

Bu tür dev spermlerin bilimsel anlamda evrimsel değeriyle ilgili çelişkili teoriler bulunuyor.  Matzke-Karasz, konuya ilişkin, “Örneğin, deneyler, bir grupta erkekler arasındaki yüksek rekabetin spermin daha uzun hayatta kalmasına yol açtığını gösterdi. Ancak diğer bir grupta, az rekabetin de spermin daha uzun yaşamasına neden olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Matzke-Karasz, “Bu keşif  dev spermlerle üremenin yok olmanın eşiğine gelmiş savurganlık değil. Ancak türlerin devamlılığı için ciddi olarak uzun vadeli bir avantajdır” diye ekledi.

Kaynak Link Sputnik Türkiye

Raporla

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İsrail Ordusu’ndan, Gazze’de Hamas’a ait 10 noktaya hava saldırısı

Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Oskay: Acil servisin içi 'Bana virüs bulaşmaz' diyen insanlarla dolu